Autor Wiadomość
Pierutka
PostWysłany: Wto 14:31, 03 Kwi 2007

heh, wiadomo....
DRaGon171
PostWysłany: Wto 7:19, 03 Kwi 2007

trochę wielki ten podpis... zasłania wszystko... takie moje zdanie...

a smoków mało tu jest... bardzo mało... nawet na forum: SmoczeDusze

...żadnego smoka już nie ma... Crying or Very sad
Pierutka
PostWysłany: Śro 21:11, 28 Mar 2007

JUŻ MÓWIŁAM ŻE Z PRZYMUSU! Za off-top przepraszam, ale już wcześniej przestałam
Arya
PostWysłany: Śro 14:25, 28 Mar 2007

Ta, i jest zdrajcą...

Koniec OFF Topu!!!
Pierutka
PostWysłany: Śro 12:41, 28 Mar 2007

Ciekawe.. Ja chcę być Murtaghiem!!!! Jest taki kopchany, troskliwy, miły, opiekuńczy... dobra, nie o tym temat.
Arya
PostWysłany: Wto 16:19, 27 Mar 2007

Fascynujące...

Ja wolałabym jednak zostać inną postacią, tz Elfem.
DRaGon171
PostWysłany: Wto 7:10, 27 Mar 2007

Hehe... śmieszny opis tematu ^^

jak wszystko, to wszystko:

W mitologiach smok jest przedstawiany jako zwierzę, rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Smoki obdarzone były przewrotną inteligencją i według wielu mitów potrafiły posługiwać się mową oraz posiadały rozmaite skarby.

Różne "smokopodobne" zwierzęta występowały w mitologiach wielu kultur. Smoki są istotami reprezentującymi siły natury i cztery żywioły, zwłaszcza zaś ogień i powietrze. Smok był też często używany w roli symbolicznej.

Spis treści
1 Etymologia słowa
2 Smoki Europy
3 Smoki Dalekiego Wschodu
4 Smoki w kulturze popularnej
4.1 Literatura
4.2 Film
4.3 Gry komputerowe
5 Zobacz też



Etymologia słowa
W większości języków europejskich słowo smok pochodzi od greckiego słowa drakan (bystrooki) np. ang. Dragon, niem. Drache, cz. Drak. Wyjątkiem jest polskie słowo smok wywodzące się najprawdopodobniej od indoirańskiego wyrazu oznaczającego połykanie.


Smoki Europy
Smoki europejskie, dominujące w mitologiach kontynentu oraz w konwencji fantasy, mają wygląd mocno wyrośniętej jaszczurki (czy też jak kto woli czworonożnego dinozaura), z dodanymi skrzydłami. Jako symbol pojawiają się już w Imperium Rzymskim. Potrafią zionąć ogniem, nierzadko mają wiele głów i są na ogół symoblem zła, a także Szatana. W Europie wiąże się z nimi wiele legend, postać Św. Jerzego, a także wiele odniesień literackich, np. w opowieści o Tristanie i Izoldzie.

W mitologii słowiańskiej występowało stworzenie nazywane żmijem, również mające wygląd gada ze skrzydłami, występujące wysoko w górach, ale nie ingerujące w sprawy ludzkie.

O smokach pisze szczegółowo Benedykt Chmielowski w Nowych Atenach:

"gdzie historia włóczkową robotą" zapisana. Jest to wskazanie na jakiś rodzaj pisma pamiętającego historię smoczych dziejów, opartego na niciach. Tamże smoki strzegły złote runo.
Wiele smoków ziało ogniem, choć nie wszystkie. Podobnymi do smoków stworami były też bazyliszki i wywerny.


Smoki Dalekiego Wschodu
Lungi, czyli smoki azjatyckie wywodzą się z Chin, a początek legendzie dały im zapewne kości dinozaurów, które występują licznie na pustyni Gobi. Smoki chińskie znane są także w Japonii, Korei Płd., Wietnamie i Azji Południowo-Wschodniej. Chiński smok posiada ciało węża, pysk wielbłąda, łuski karpia, łapy tygrysa i szpony orła. W pysku często trzyma perłę, która symbolizuje doskonałość.

W przeciwieństwie do europejskiego smoka, smok chiński jest istotą sprzyjającą ludziom, i — jako taki — symbolizował przez wieki władzę cesarską, np. smoczy tron oznaczał tron cesarza Chin. Ludność chińska wierzyła, że pierwszymi cesarzami ich kraju były właśnie smoki.

W odniesieniu do przyrody, smok jest symbolem wody. Chińczycy wierzyli w przeszłości, że każda rzeka, zbiornik wodny czy chmura mają swojego smoka, którymi zarządza Smoczy Król w Niebie. W czasach suszy składano ofiary Królowi Smoków z prośbą o deszcz.

Smok jest elementem wielu chińskich powiedzeń i przysłów, np. chiński idiom 望子成龙 (dosł. pragnąć, by dziecko zostało smokiem) jest używany w odniesieniu do rodziców, którzy mają wygórowane ambicje wobec swych pociech.

Starożytna chińska astrologia umiejscawiała gwiazdozbiór Smoka między Małą i Wielką Niedźwiedzicą. Smok to jedno z 12 zwierząt chińskiego zodiaku.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Smok chiński.


Smok na koszulce
Smoki w kulturze popularnej
Smoki często występują w utworach fantasy, są to jednak istoty bardzo zróżnicowane: od potężnych, często złośliwych zwierząt, do istot rozumnych, często przewyższających człowieka, głównie doświadczeniem i wiedzą (np. z Ziemiomorza Ursuli Le Guin). Różne są także ich charaktery, a nawet wygląd zewnętrzny (smoki z Niekończącej się opowieści czy utworów Ewy Białołęckiej są porośnięte futrem).

W grach RPG lub komputerowych posiadają często zdolność do ziania różnorakimi gazami (np. chlorem), zimnem, kwasem lub nawet błyskawicami. Występują w wielu kolorach. Najpowszechniejsze to smoki czerwone, czarne, białe, zielone, złote, srebrne i niebieskie.

Smoki są częstym motywem tatuaży.


Literatura
Ta sekcja jest zalążkiem. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Smoki, choć popularne w literaturze fantasy, dość rzadko występują jako samodzielne i w pełni ukształtowane postacie.